4.11.2013
Kategorie: Podpora státu

Dotace na ekologické kotle

4.11.2013
Kategorie: Podpora státu

Doba, kdy se topilo v krbu nebo u improvizovaného ohniště, patří z dnešního pohledu spíše středověku.

V dnešní době má prakticky každý rodinný dům kotel, který se využívá nejen k vytápění objektu, ale samozřejmě i k případnému ohřevu vody a výjimečně i k vaření a tak podobně.

Většina kotlů v českých domech je ale poměrně zastaralou záležitostí, která by se měla v dohledné době změnit. A určitě nejde jen o finanční úspory, jež by takové rozhodnutí přineslo, důležitá je i menší zátěž pro přírodu v širokém okolí.

Taková změna ale vyžaduje jistou investici, která může dosáhnout přinejmenším několika desítek tisíc korun. Investice má nepochybně určitou návratnost, ale velká část českých domácností si ji nemůže dovolit.

Ekologické kotleŘešením jsou dotace na ekologické kotle, které mohou pokrýt valnou většinu nákladu na pořízení. A za takových okolností začne o této věci přemýšlet mnohem více lidí…

Maximální výše podpory pro rok 2013 činí sedmdesát pět procent celkových nákladů (v případě, že budete současně zateplovat a žádat o dotace i na to, jinak je podpora 55%), která může v některých případech dosáhnout sta tisíc korun, ale v případě plynového kondenzačního kotle Vám stát nepřispěje ani celých dvacet tisícovek. Pojďme to ale vzít popořádku.

O dotaci na ekologické kotle je možné zažádat od MŽP prakticky okamžitě. Program běží od června 2013 a pokračovat bude samozřejmě i v následujících letech. Podpory a dotace se dočkají nejen kotle na takzvaná tuhá paliva, ale samozřejmě i kotle plynové.

Podmínka státní spoluúčasti na nákupu nového kotle je vlastně jen jedna – firma, u které budete nakupovat, musí být uvedena v Seznamu výrobků a technologií a Registru odborných dodavatelů.

Vy sami se pak musíte zavázat, že nově pořízený kotel maximálně vytížíte a nebudete chtít za dva nebo tři roky nějaký nový model.

Dotace na ekologické kotle Největší dotaci získáte na kotel na biomasu s automatickým přikládáním, která může být až stotisícová, v případě, že jste se rozhodli současně Váš dům zateplovat (jinak 80 tisíc).

Pokud budete žádat o dotaci na krbová kamna s ručním přikládáním, dotaci můžete teoreticky čerpat až do výše 55, resp. 45 tisíc korun.

Podporu v tomto programu od MŽP získaly pouze kotle s nízkými emisemi, pokud váháte, zda si ten či onen kotel pořídit, informujte se o prodejce, který je povinen Vám poskytnout potřebné údaje.

Dotace na ekologické kotle
Ohodnotit recenzi

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejlepsi

Dotace na ekologické kotle
Ohodnotit recenzi

Dotace na ekologické kotle
Ohodnotit recenzi