Investiční zlato: Investovat do zlatých slitků nebo zlatých mincí?

22.10.2013
Kategorie: Investiční poradenství

Ke zhodnocení a uložení finančních prostředků se už dlouho a velmi často využívá zlato v nejrůznějších formách.

Jedním z hlavních důvodů, proč se pro investice používá právě tento materiál je to, že je zlata na světě jen omezené množství a už v minulosti, ještě do začátku 20. století se zlato používalo jako prostředek, kterým byla zabezpečena hodnota peněz, šlo o tzv. zlatý standard. I když už dnes tento princip neplatí, stále patří zlato mezi stabilní investiční příležitosti.

Jak investovat do zlata?

Většina z nás si při investici do zlata představí zlaté cihličky, ty jsou ovšem velmi cenné a pro menší investory nepoužitelné. Proto existují i alternativy a lidé mohou investovat i menší částky a to díky zlatým slitkům anebo do zlatých mincí.

Zlaté mince jsou vhodnější pro menší investory, protože jejich váha se většinou pohybuje v několika gramech (u mincí se často hmotnost vyjadřuje také v Oz – uncích). Jedna unce odpovídá váze zhruba 28 gramů.

Proč vybrat investiční zlaté slitky a ne mince? Zlaté slitky jsou potom kompromis v případě, že nechcete kupovat zlato v cihlách ale zároveň nechcete mít zlato uloženo v množství mincí. Navíc od začátku října roku 2013 můžete tyto slitky zakoupit i na poště.

Zlaté slitkyV případě, že je přirážka prodejce nízká, vyplatí se kupovat zlato ve slitcích, zde máte nejvýhodnější investici (nejlépe při koupi 1 kilogramu zlata). U mincí je efekt o něco menší.

Jaký vliv mají karáty?

Kvalita zlata se může určovat v hodnotě karátů, na trhu je nejčastěji dostupné zlato 22 karátové anebo zlato s 24 karáty. Jaký je v tom rozdíl?

Zlaté mince anebo slitky, které mají nižší počet karátů nejsou ve skutečnosti snijak ochuzené o zlato. Rozdíl je pouze v tom, že nejlevnější investiční zlato ve formě mincí s nižším počtem karátů má v sobě ještě určité příměsi (např. měď), které zajišťují že bude mince tvrdší a zlato se tak snadno nebude otírat. Díky tomu je mince o pár gramů těžší, ale obsah zlata je stejný jako v případě zlata s vyšším počtem karátů.

Investiční zlato: Investovat do zlatých slitků nebo zlatých mincí?
Ohodnotit recenzi

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejlepsi

Investiční zlato: Investovat do zlatých slitků nebo zlatých mincí?
Ohodnotit recenzi

Investiční zlato: Investovat do zlatých slitků nebo zlatých mincí?
Ohodnotit recenzi