31.10.2013
Kategorie: Podpora státu

Podpora podnikání od úřadu práce

31.10.2013
Kategorie: Podpora státu

Jste už nějakou dobu registrovaní na úřadu práce, očekávané pracovní nabídky stále nikde a vyhlídky do budoucna se dají popsat jako ne právě růžové? Rozhodně není všem dnům konec, pokud se rozhodnete zařadit do kategorie živnostníků a podnikatelů, právě úřad práce Vám může být dost nápomocen.

Pokud jste si jistí, že podnikatelský záměr, o kterém už dlouho uvažujete, by šlo úspěšně zrealizovat, nenechávejte si svoje velké sny jen pro sebe. Za jistých podmínek totiž můžete – z pozice klasického OSVČ, tedy poté, co se stanete živnostníkem – požádat o jistou finanční sumu pro podporu podnikání, jinými slovy „příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa“.

Asi si řeknete, že to není jen tak. Potřeba desítek až stovek formulářů, výpisy z různých rejstříků a především vyčkávání na řehtání úředního šimla, že máte zelenou, by mohl být frustrující záležitostí.

Dotace 2013Nic podobného ale nečekejte, vše by se mělo vyřídit s nadprůměrnou rychlostí a těch papírů taky nebude potřeba až tak velké množství…

Pokud o tento příspěvek, který může dosáhnout až výše několika desítek tisíc korun (výjimečně až například jedno sto tisíc korun – záleží na míře nezaměstnanosti v okresu, kde máte hlášené trvalé bydliště), skutečně stojíte, postačí vyplnit žádost, kterou dostanete na vyžádání přímo na úřadu práce.

K ní musí být následně přiřazeno ještě několik dalších dodatků – jako je:

  • seznam předpokládaných nákladů
  • zpracovaný podnikatelský záměr
  • potvrzení o tom, že v pořádku platíte daně
  • například i vyjádření obvodního lékaře o způsobilosti k tomu kterému druhu podnikání (pokud to tedy samozřejmě situace vyžaduje)

Dále je nutné připravit si smlouvu o pronájmu nemovitosti, pokud si například chcete rozjet provoz restaurace nebo třeba kadeřnictví.

Samozřejmě i zde ale platí okřídlené úsloví – „jiný kraj, jiný mrav“. V některém kraji je přednostní spíše podpora nezaměstnaných nad padesát let věku, jinde podpoří raději mladé absolventy, kteří nemohou najít po studiích žádné konkrétní uplatnění.

Některé úřady práce pak zvýhodní například osoby s nějakým zdravotním postižením, se kterým se zaměstnání hledá opravdu obtížně.

Podpora podnikání od úřadu práceÚřadu práce se musíte nicméně zavázat k tomu, že nakoupíte k účelům podnikání přesně ty dané položky, které obsahuje podepsaná smlouva – a jste povinni to doložit konkrétními fakturami za nákup.

Další informace najdete přímo na Ministerstvu práce a sociálních věcí – viz http://portal.mpsv.cz/sz/politikazamest/podpora_zamest

Podpora podnikání od úřadu práce
Ohodnotit recenzi

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejlepsi

Podpora podnikání od úřadu práce
Ohodnotit recenzi

Podpora podnikání od úřadu práce
Ohodnotit recenzi