V současné době je finanční trh velmi nepřehledný. Za vším stojí obrovské množství poskytovatelů půjček nejen v podobě firem, ale také fyzických osob. Na jedné straně jsou bankovní a nebankovní společnosti, které jsou prověřeny spoustou klientů a na straně druhé firmy a fyzické osoby, které nehrají podle pravidel a jejich hlavní snahou je vydělat. V tomto článku najdete rady, které vám pomohou ve snazší orientaci ve složitém prostředí poskytovatelů půjček.

Charakteristické rysy podvodných půjček jsou mnohdy nejdůležitějším ukazatelem (z pohledu klienta varováním), na jejichž základě jste schopni podvodnou půjčku odhalit a předejít tak všem nepříjemnostem, které by vznikly reakcí na nabídku podvodné půjčky. Zde je několik rysů:

 • mizivá kvalita webových stránek s chybějícími kontaktními údaji
 • neuvedené RPSN na webových stránkách
 • velmi vysoké RPSN nebo úrok
 • pozor na sazby  s. (úrok za půl roku),p. q. (úrok za 3 měsíce) a p. m. ( úrok za měsíc)
 • nutnost zaslat tzv. ověřovací poplatek předem (případně složit několik splátek předem)
 • žadatel nemá možnost nahlédnout do smluvní dokumentace před podpisem smlouvy
 • informační linka je placená zvýšenou sazbou
 • poskytovatel není firma ale fyzická osoba
 • specificky neprofesionální jednání (zahraniční přízvuk, neznalost češtiny)
 • půjčka je inzerována na letácích ve schránkách, časopisech nebo inzertních serverech
 • pravopisné chyby v nabídce
 • negativní recenze na diskusních fórech

V drtivé většině případů je poskytovatel podvodných půjček nebankovní firma nebo fyzická osoba. Dbejte zvýšené pozornosti u výběru poskytovatele, jelikož jde o velice důležité rozhodnutí. Názory z internetových diskuzí jsou na místě, ale mohou být zavádějící. Není totiž vůbec složité napsat si recenzi sám pod různými jmény a pokusit se tak získat několik důvěřivců, kteří například pošlou vlastní finanční prostředky jako platbu za poskytnutí půjčky dopředu. Je doporučeno v případě, že natrefíte na minimálně dva ze výše uvedených znaků, dát ruce od takovéhoto poskytovatele pryč.

Zde je pro všechny žadatele o půjčku seznam firem, na které si dát pozor! Pokud by se stalo, že se stanete obětí podvodu, není vhodné využívat civilního soudu. V pozici žalobce by bylo nutné zaplatit advokáta, čímž by mu došlo k rapidnímu navýšení nákladů. V případě úspěchu se nárok stane vymahatelným, ovšem podvodníci jsou mnohdy bez majetku a zdánlivý úspěch se stane neúspěchem. Proto je doporučeno postupovat cestou trestního oznámení přes Policii ČR. Mnohdy již existuje tzv. hromadná žaloba ke zmíněnému subjektu a je možnost se k ní připojit. Takto nevzniknou žádné náklady spojené se soudním řízením.

Podvodné půjčky po telefonu se řadí k těm inzerovaným v tisku a na internetu. Ovšem jsou specifické a jejich odhalení je snazší než těch inzerovaných. Upoutávky tipu „Potřebujete peníze? Půjčíme Vám bez ručitele a bez doložení příjmu za 2% úrok. Zavolejte si na …“ jsou již po přečtení něčím zvláštní. Podvodníci se snaží využít finanční tísně lidí a vylákat z nich peníze. Jako první je důležité si odpovědět na otázku, jak mohou chtít poskytovatelé za půjčku poplatek předem, když lidé o peníze žádají a sami je potřebují? Pokud dojde k podpisu smlouvy, jsou žadatelé tlačeni do podpisu okamžitě. Zde je nutné podotknout, že mnohdy podepíšou smlouvu, která ani s půjčkou nemá nic společného. Díky kráse českého jazyka žadatel tak nevědomky v časovém nátlaku podepíše smlouvu o poskytnutí poradenství nebo jiné služby, za kterou již zaplatil. Doporučeno je poskytovatele si proklepnout. Nejjednodušší cestou je vyhledat podvodné půjčky prostřednictvím například Googlu nebo na stránkách www.pujcko.cz v sekci podvodné půjčky.