Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

17.6.2014
Kategorie: Kreditní karty, Rychlé půjčky

Dvě různé karty – dvojí pravidla pro užívání. Rozhodně by nebylo dobré používat kreditní kartu stejně jako klasickou debetní kartu, byť debetní kartase od sebe vzhledově moc neliší a někdy je těžké na první pohled poznat, která je která.

Debetní karta je takovou kartou, se kterou se dostanete ke svému bankovnímu účtu – je možné platit v obchodech nebo si vybrat peníze z bankomatu. Nelze ovšem čerpat peníze takříkajíc „do mínusu“ a je tedy nutné vyjít s tím, co aktuálně máte k dispozici.

Naproti tomu v případě kreditní karty si můžete dovolit jít do červených čísel. Při vydání kreditní karty je vždy stanoven finanční limit, který musíte dodržet, ale pro běžné fungování domácnosti určitě postačí obvyklá suma, která činí třicet tisíc korun.

Něco jako kontokorent…

S kreditní kartou byste neměli zkoušet vybrat peníze z bankomatu, protože od toho je opravdu jen a pouze debetní karta. V případě, že kreditni-kartaVám nevadí poplatek za výběr, který u některých bank přesahuje i stokorunu, klidně tak ale čiňte i pravidelně a nezapomeňte, že vybraná částka je okamžitě úročena.

Peníze, které si půjčíte díky kreditní kartě od banky na základě povoleného kontokorentu, pak bance splácíte podle předem dohodnutých pravidel.

Kreditní karta není stoprocentní zlo, ale nástroj, který může ideálně pomoci v případě finanční nouze. Zkrátka a dobře, je to jako s ohněm, dobrý sluha, ale na druhou stranu i zlý pán. Nikdy si od banky nepůjčujte více, než jste schopni později splácet, protože je to opravdu cesta do pekel.

Seznam nejvyužívanějších kreditních karet:

Využívejte bonusové akce

Jak u debetních, tak u kreditních karet můžete očekávat i zajímavé bonusy a slevy. Většina bank má totiž smluvní partnery, u kterých dostanete několikaprocentní bonus na celý nákup. V neposlední řadě, poplatek za držení kreditní karty bývá obvykle padesát korun měsíčně – ale první rok je zdarma a v případě, že utratíte dostatečnou hotovost, bývá odpouštěn.

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou
Ohodnotit recenzi

1 komentář

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejlepsi

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou
Ohodnotit recenzi

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou
Ohodnotit recenzi