8.4.2014
Kategorie: Podpora státu

Kdo podává souhrnné hlášení

8.4.2014
Kategorie: Podpora státu

Před několika lety došlo v naší legislativě k určitým změnám a to především z hlediska obchodování se zahraničím. Byl jsem tak nucen buď změnit společnost, kterou jsem ze zahraničí využíval anebo se stát plátcem DPH, i když ne kvůli minimálnímu obratu, ale právě kvůli tomu, že šlo o služby se zahraničím.

Rozhodl jsem se tedy stát se plátcem DPH a od té doby každé čtvrtletí řeším nejen podávání přehledů k DPH ale také odevzdávání souhrnného hlášení. Poprvé mě tento dokument trochu zamotal hlavu a právě proto jsem se rozhodl sepsat tento článek.

Co je to souhrnné hlášení?

Souhrnné hlášeníJde o dokument, pomocí něhoží vlastně státu dokazujeme, jaké jsou naše daňové povinnosti a jaká jsou zdanitelná plnění ze zahraničí.

Do souhrnného hlášení zadávám údaje pouze v případě, že jsem měl se zahraničím (EU) nějaký obchod. Pokud se nic neuskutečnilo, neuvádím to do souhrnného hlášení a není zde tak žádné zdanitelné plnění.

Jestliže ale třeba provedu zakázku pro slovenského klienta a on mi zaplatí. musím tuto informaci uvést do souhrnného hlášení.

Zároveň tomuto klientovi neúčtuji DPH, protože on ho u sebe zpětně odvádí pomocí metody reverse change.

Souhrnné hlášení a Google Adsense

Velmi častým důvodem, proč se souhrnné hlášení musí podávat je využívání reklamního systému Google Adsense.  Pomocí něho vydělává mnoho lidí umístěním reklamy na své stránky. Bohužel má ale Adsense sídlo v Irsku, takže už jde o zahraniční subjekt a je souhrnné hlášení povinné.

Souhrnné hlášení a neplátce

V dnešní době lze spolupracovat a obchodovat se zahraničím i v případě, že nejste plátce DPH. Existuje pro to řešení a tím je tzv. identifikovaná osoba.

Je to taková nástavba pro ty, kteří potřebují čas od času něco se zahraničním klientem vyřídit. Pokud se stanete identifikovanou osobou, můžete obchodovat se zahraničím a přitom být v Česku stále jen IČ, tedy neplátce DPH:

Další zajímavosti: http://www.jakpodnikat.cz/souhrnne-hlaseni-dph.php

 

Kdo podává souhrnné hlášení
Ohodnotit recenzi

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nejlepsi

Kdo podává souhrnné hlášení
Ohodnotit recenzi

Kdo podává souhrnné hlášení
Ohodnotit recenzi